top of page
  • תמונת הסופר/תann naor

מה זה NLP ?

עודכן: 4 באוק׳ 2022

Neuro Linguistic ProgrammingNeuro-N

היבט נוירולוגי. תהליכים עצביים במוח אשר נוצרים בעקבות קליטת גירויים מן החושים. לפי שיטה זו החושים הם אבן היסוד של תהליכי תפיסה וחשיבה, בין אם הם מודעים או לא מודעים. הNLP טוען כי לכל אחד מאתנו יש חוש "דומיננטי" שעליו אנחנו נוטים לבסס את עיבוד המידע ותפיסת החוויה.


L- Linguistic

​ היבט לשוני. השפה, לפי ה NLP, היא המייצרת חשיבה, תפיסה ועיבוד של חוויותינו. אוצר המילים בו אנו משתמשים והשפה הם הדרך שלנו לפרש את החוויה ולתת להם משמעות. כלומר, דרך השפה אנחנו יכולים לתאר את החוויה, אך גם יכולים לבנות את הפרשנות והמשמעות האישית שלנו.


P-Programming

היבט התנהגותי. חלק זה של שיטת NLP מתייחס למודע, כלומר, ההתנהגות ודפוסי התגובה שלנו בעקבות קליטת הגירוי ופרשנותו דרך השפה. חלק זה גם מתייחס לטיפול עצמו. ניתן בעקבות הסתכלות, הקשבה והבנה של התהליכים הפנימיים, המודעים והלא מודעים שלנו "לתכנת" מחדש את החשיבה דפוסי ההתנהגות והפעולה שלנו.שיטת NLP:

גרינדר ובנדלר, מפתחי השיטה, רצו לפתח מודלים של התנהגות אנושית כדי להבין מדוע אנשים מסוימים מצליחים להיות מצוינים במה שהם עושים, בעוד אחרים מצאו את אותן המשימות כמאתגרות או כמעט בלתי אפשריות. השניים החלו לחקור מהי מצוינות וכיצד ניתן להשיג אותה. מחקרם התבצע דרך תצפיות באנשים בולטים שהצטיינו בתחומם:


ד"ר מילטון אריקסון, פסיכיאטר ופסיכולוג אמריקאי, אבי גישות ההיפנותרפיה המודרנית.

וירג'יניה סטיר,עובדת סוציאלית ופסיכיאטרית, שהתבלטה בכישרונה בטיפול משפחתי.

ד"ר גרגורי בייטסון: סוציולוג, אנתרופולוג וביולוג ידוע.

ד"ר פריץ פרלס: אבי תורת הגשטלט.מייסדי שיטה זו צפו במומחים בולטים אלו על מנת להבין ולחקור לעומק דרכי התקשרות והתנהגות. הם האמינו כי אם הם יוכלו לארגן ולנתח התנהגות אינטואיטיבית, יהיה ביכולתם לבנות מודל לתקשורת טובה.


כיום, לאחר שנים של מחקרים על השיטה גילינו כי יתרונה של השיטה נטוע בגמישות המחשבתית וההתנהגותית הנוצרים באדם מתוך התהליך, שינוי בתפיסה עצמית שלילית והסתגלות קלה יותר למצבים רגשיים.

בנוסף, הוכחות מחדר הטיפולים ומידע שנצבר על ידי מטפלים עם השנים דווח כי הטיפול יעיל לחרדות, טראומות ותסימיני טראומה (PTSD) קלסטרופוביה, דיכאון, דימוי עצמי נמוך, מציאת זוגיות, פתרון קונפליקטים, תקיעות תעסוקתית, גמילה מהתמכרויות, ירידה במשקל ועוד.

כיום NLP נחשבת לאחת מהשיטות היעילות והמהירות ביותר מבין שיטות טיפול קצרות מועד ומייצרת תוצאות חיוביות לטווח ארוך.


#טיפול #טיפולnlp #התחדשות #טיפולבהתקףחרדה #חרדה #טיפולבחרדה #טיפולמיידיבחרדה #הפרעתחרדהטיפול #פתרוןלחרדות #נגדחרדות #nlp #אןנאור #דמיוןמודרך #טיפולבנשימה #נשימה #מדיטציה #פאניקה #הפרעתפאניקהטיפול #טיפולבכעס #טיפולמקצועי #טיפולבחוסרביטחוןעצמי #טיפולבזוגיות #טיפולזוגי #טיפולחוסר #חוסרביטחון #קשב #קשבוריכוז #מומחיתלטיפולרגשי #היפראקטיביותבילדים #טיפולבצפון #עבודהסוציאליתקלינית #חינוךבשילובאומנויות #יישובסכסוכים #מטפלתבNLPבמבוגרים #נפגעינפש #שיקוםוהחלמה #שיקום #נוערבסיכון


59 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

コメント


bottom of page